NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

Kako podeliti picu na 11 jednakih delova?

Zanimljiv zadatak:

Jednog dana 11 prijatelja je došlo u piceriju. Naručili su najveću picu i tražili od kuvara da je podeli na 11 jednakih parčadi. Kuvar naravno nema lenjir, šestar niti metar. Od pomagala može da koristi samo parče kanapa i nož.

Kako podeliti pizzu?

5 za
5 protiv
Supervizor
2012-03-28
???

4 varijante:

1. Tijesto za najvecu picu podijeli na 11 jednakih dijelova i ispece svakom po picu. Svaki pristojan kuvar moze i bez vage da ocijeni koliko je to tijesta.

2. Uz pomoc geometrije - 360/11 pa da konstruise uglove, ali ce pica biti prilcno iskaspljena dok oznaci gdje treba da sijece.

3. Najbolja varijanta: podijeli na 12 dijelova, jedan on pojede ostali nece ni primjetiti jer ce im donijeti na 11 tanjira.

4. Donese im picu i 11 tanjira pa nek sijeku sebi, ko im...

laugh

9 za
3 protiv
Dragana-Goran Kalinic
2012-03-28
???

Po mom mišljenju je rešenje pod brojem 3 optimalno. I ja sam se odmah po pročitanom zadatku setio njega.smiley

4 za
2 protiv
Čika Paja
2012-03-28
???

Zanimljivi predlozi. Inače postoji jednostavno i precizno rešenje koje nije kasapljenje pice, niti odokativno merenje niti neka zafrkancija. Otkriću ga sutra, a do tada možda neko pogodi.

5 za
0 protiv
Supervizor
2012-03-28
???

Izmeri obim pice kanapom i onda kanap podeli na 11 jednakih delova i pomocu njih podeli picu...

6 za
5 protiv
dejan86
2012-03-29
???

dejan86 napisa...

Izmeri obim pice kanapom i onda kanap podeli na 11 jednakih delova i pomocu njih podeli picu...

... u dobrom pravcu si krenuo. E sad, kako podeliti kanap na 11 jednakih delova, a sem kanapa imaš još samo nož?

4 za
0 protiv
Supervizor
2012-03-30
???

Pretpostavimo da kanapa ima dovoljno.

1. Odsece kanap duzine 11 obima pizze nozem(jedanaest puta ga obmota oko pizze);

2. Isto tako odsece kanap duzine jednog obima pizze; (napravi dva ovakva kanapa - trebace)

Pekar Sada ima tri kanapa; jedan duzine 11 i dva duzine jednog obima pizze.

3.  Kanap od 11 obima i jedan kanap od jednog obima postavi pod pravim uglom(cosak stola ili jos bolje podloge za pizzu(karton));

Dobijamo pravougli trougao cije su katete 1 i 11 obima pizze

4.  Nozem ureze u kartonu dve linije po hipotenizu i po duzoj kateti(11)

5.  Iz temena tog ugla po liniji duze katete postavi kanap duzine 1 i iz njegovog kraja pod pravim uglom povuce normalu(kanap ili noz). Ta normala ce se preseci sa linijom hipotenuze prov(velikog) trougla tako da konstrujise novi(mali) pravougli trougao. Ovi trouglovi ce biti slicni, pa ce vaziti odnos stranica tj. 

duza kateta prvog : kraca kateta prvog = duza kateta drugog : kraca kateta drugog odnosno:

11:1=1:x tj. x=1/11 odakle je ta kraca kateta duzine 1/11 u stvari trazena jedanaestina obima pizze.

Slika pojasnjava stvari:

6.  Sada ce ovaj pekar moci da isece 11 jednakih parceta od cele pizze, mada se slazem sa Draganom da je bilo bolje i lakse da je isekao 12 i pojeo jedno -.-

Ovaj nacin je "mozda malo" komplikovan, ali zato sam siguran da ovo nije resenje nakoje je Supervizor mislio!

6 za
1 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2012-03-30
???

BODA TAJSON, DOŽIVOTNA napisa...

Ovaj nacin je "mozda malo" komplikovan, ali zato sam siguran da ovo nije resenje nakoje je Supervizor mislio!

... nije. Ima jednostavnije rešenje i potreban je samo kanap dužine koliko je jedan obim pizze. Sačekaću još koji dan ako se neko seti.

3 za
1 protiv
Supervizor
2012-03-30
???

'Ajde, Suprevizore, decko je pokidao, je li te sramota da sad objavljujes svoja jednostavna resenja? smiley

3 za
4 protiv
Erazmo
2012-03-30
???

Erazmo napisa...

'Ajde, Suprevizore, decko je pokidao, je li te sramota da sad objavljujes svoja jednostavna resenja? smiley

... pomalo :)

Ok, rešenje je ovako. Uzme se kanap i izmeri obim pizze i tu se preseče. Onda se obmota oko 2 prsta (kažiprst i srednji) 5 i po puta (5 punih krugova i još pola).  Bitno je da se dosta labavo obmota kako bi prsti mogli da se šire. Onda polako širimo prste sve dok se kanap potpuno ne zategne. Ako je velika pizza, može da se uvuče i prst od druge ruke pa da se zategne pomoću 2 ruke. Kada je potuno zategnuto, dužina od jednog do drugog prsta je tačno 1/11 obima pizze, što zatim iskoristimo da izmerimo na samoj pizzi.

Inače nije moje rešenje niti moja zagonetka, našao sam na Internetu. Evo originalne engleske verzije sa doduše malo komplikovanijim rešenjem:

http://www.quora.com/What-is-the-easiest-way-to-cut-a-pizza-into-11-equal-slices

1 za
4 protiv
Supervizor
2012-03-31
???

To (ni)je jednostavno i PRECIZNO resenje.

7 za
1 protiv
raborg
2012-04-01
???

Supervizor napisa...

 Ako je velika pizza, može da se uvuče i prst od druge ruke pa da se zategne pomoću 2 ruke. 

...Izvini, Supervizore, ali kojim (beep)cem onda da isečemo pizzu?smiley

3 za
4 protiv
Čika Paja
2012-04-01
???

Čika Paja napisa...

Supervizor napisa...

 Ako je velika pizza, može da se uvuče i prst od druge ruke pa da se zategne pomoću 2 ruke. 

...Izvini, Supervizore, ali kojim (beep)cem onda da isečemo pizzu?smiley

... dobro, ajde upotrebite malo maštu :)

Može umesto jednog prsta da stavi nož, sa sečivom okrenutom ka kanapu i da ga preseče kada se zategne.

2 za
1 protiv
Supervizor
2012-04-01
???

Supervizor napisa...

 

Onda se obmota oko 2 prsta (kažiprst i srednji) 5 i po puta (5 punih krugova i još pola).  Bitno je da se dosta labavo obmota kako bi prsti mogli da se šire. Onda polako širimo prste sve dok se kanap potpuno ne zategne.

Ljudi, probajte ovo kod kuce i neka javi ko uspe. Moja procena je da bi se pizza 100 puta ohladila dok bi pekar obmotao kanap tako da mu ne pobegde ili se ne izvuce il olabavi. A  ako pretpostavimo da imamo nekog super-pekara(sto podrazumeva min. 4 ruke sa po min. 7 prstiju) ovde bi ponovo doslo do greske zbog toga sto se izvesna odstupanja i nepreciznosti(debljina prsta, sta znaci I PO puta(tesko je stati i iseci tacno na pola)), mnoze sa 11.

pozz svima od Bodesmileysmiley

3 za
3 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2012-04-01
???

Lijepo ja kazem...Izvolite picu pa sijecite sami. Ili 5. varijanta "Evo vam jos jedna pica od mene, po sablonu isjecena na 12 komada, ostavite jedan komad da se ne svadjate" :D :D :D

2 za
1 protiv
Dragana-Goran Kalinic
2012-04-02
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0116 sec.

Copyright © 2024