NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

ETF vs PMF

 

Želim da studiram informatiku - sofrvesrko inženjerstvo!

Koji fakultet da upisem, ETF ili PMF, na oba postoji taj smer, ali zanimaju me prednosti i mane svakog od njih. Svako iskustvo je dobrodožlo!

4 za
0 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2012-02-29
???

ЕТФ је врло тежак, учи се много тога што ти за софтверско инжењерство није потребно.

4 za
0 protiv
Matorac
2012-03-01
???

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

Želim da studiram informatiku - sofrvesrko inženjerstvo!

Koji fakultet da upisem, ETF ili PMF, na oba postoji taj smer, ali zanimaju me prednosti i mane svakog od njih. Svako iskustvo je dobrodožlo!

... pitanje je kojom oblasti informatike želiš da se baviš. Hoćeš li da razvijaš kompajlere, baze podataka, programske jezike, operativne sisteme, programiraš robote... ili hoćeš da se baviš razvojem poslovnih aplikacija, web sajtova kao ovaj i sl.?

Ili da preformulišem: da li bi radije radio za Cisco, Microsoft, Google ili za SAP?

Ako je ovo drugo u pitanju, onda bih ja uzeo i FON u razmatranje, jer ćeš naučiti nešto i o poslovnim procesima i generalno dobiti znanje koje možeš odmah sam da primeniš u praksi.

7 za
1 protiv
Supervizor
2012-03-01
???

Supervizor napisa...

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

Želim da studiram informatiku - sofrvesrko inženjerstvo!

Koji fakultet da upisem, ETF ili PMF, na oba postoji taj smer, ali zanimaju me prednosti i mane svakog od njih. Svako iskustvo je dobrodožlo!

... pitanje je kojom oblasti informatike želiš da se baviš. Hoćeš li da razvijaš kompajlere, baze podataka, programske jezike, operativne sisteme, programiraš robote... ili hoćeš da se baviš razvojem poslovnih aplikacija, web sajtova kao ovaj i sl.?

Ili da preformulišem: da li bi radije radio za Cisco, Microsoft, Google ili za SAP?

Ako je ovo drugo u pitanju, onda bih ja uzeo i FON u razmatranje, jer ćeš naučiti nešto i o poslovnim procesima i generalno dobiti znanje koje možeš odmah sam da primeniš u praksi.

...Svakako ovo drugo(smatram da je bolja zarada), web development me najviše zanima(ucim ga sam), a voleo bih da razvijam i aplikacije za mobilne uređaje(android prvenstveno) za šta je potrebna java, koja bi mi dobro došla kao desktop jezik koji bih takođe da savladam. Znam da sve ovo mogu sam da naučim, nevezano za obrazovnu instituciju, kao što sam i počeo, ali me zanima koji fax će mi biti najbolja pratnja i nece mi oduzimati previše vremena na nepotrebne stvari, a takođe i prednost pri zapošljavanju(kakvo misljenje imate o privatnim fakultetima - RAF, Metropolis? Cini mi se da se na njima uci najkonkretnije i najkorisnije gradivo, ali ne znam da li su i koliko priznati).

1 za
0 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2012-03-01
???

ANACONDA™ napisa...

...Svakako ovo drugo(smatram da je bolja zarada), web development me najviše zanima(ucim ga sam), a voleo bih da razvijam i aplikacije za mobilne uređaje(android prvenstveno) za šta je potrebna java

...Ok, za Android treba Java, ali može da ti se desi da na kraju Javu koristiš samo za razvoj Android aplikacija. Vremenom ćeš naučiti da sam programski jezik uopšte nije bitan, bitni su koncepti od osnovnih algoritama, preko objektno-orijentisanog pristupa, MVC koncepta, dizajn patterna, itd. koji su primenjivi u većini jezika samo se možda radi na malo drugačiji način i sa drugim alatima. Za jezik ćeš se odlučiti kada ih probaš nekoliko i vidiš koji ti najbolje leži za određeni projekat (ja recimo svakodnevno koristim 3 različita jezika, u zavisnosti od potrebe aplikacije) ili šta ti poslodavac dodeli ako ne budeš "slobodan strelac".

Bitnije je otići na faks koji te uči ovim osnovama, nego na neki koji će te naučiti gde treba da klikneš mišem u Eclipse-u. Koliko znam, što se toga tiče ETF, PMF, FON su tu negde, tako da ti je stvarno izbor sveden na "količinu stvari koje ćeš trebati da naučiš koje ti posle neće trebati". Za to je najbolje da popričaš sa nekim ljudima koji su završili ove fakultete pa da proceniš. Bolje nemoj ni pitati neke koji nisu završili jer takvi obično ocrne stvar više nego što treba. Verovatno će ti se svesti izbor na to da biraš da li ćeš da učiš neku "ekonomiju" koja ti ne treba ili neku "matematiku" koja ti ne treba. Tu proceni koliko si jak što se tiče matematke. Većini ljudi je lakše da nauči napamet neke ekonomske teorije koje ih ne zanimaju, nego da barata sa komplikovanim integralnim jednačinama koje ih isto tako ne zanimaju.

Što se tiče privatnih fakulteta, znanje koje se dobije je možda dobro, ali pitanje kakve su mogućnosti za zaposlenje izvan firmi u njihovom okruženju (pod time podrazumevam širi krug poznanstava svih zaposlenih na faksu + neke firme koje poslovno sarađuju sa istim). Sigurno da će u nekoj potpuno nevezanoj firmi više mišljenje o tebi imati ako si završio npr. PMF, jer ljudi znaju da ne može svako da završi PMF, nego da za to treba i pameti ali i volje-rada-truda. Generalno, faks (naročito teži fakuluteti) su ti filter gde prolaze oni koji imaju i pamet ali su i vredni i u stanju su da istrpe neka "sranja" samo da bi postigli zadani cilj. Takve ljude možeš da zaposliš i da znaš da će sutra istrpeti isto neke probleme koji se mogu javiti u firmi ali da će uraditi svoj posao kako treba.

Sve ovo je naravno neko moje lično mišljenje, kao nekoga ko je bio u tvojoj koži pre nekih 16 godina.

7 za
0 protiv
Supervizor
2012-03-01
???

@Supervizor: Hvala puno na savetima!

Ako je neko ovde yavršio neki od ovih fakulteta može da se umeša u razgovor i iznese svoje utiske(svako mišljenje mi je dobrodošlo)

1 za
0 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2012-03-02
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0125 sec.

Copyright © 2024