NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

reč_u_slagalici

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

3 za
2 protiv
Kalipso
2011-03-24
???

Kalipso napisa...

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

... jer nije prava reč. Ne možete samo staviti NE ispred prideva i očekivati da je ispravna reč. Isto kao što ne bi priznali: NELEP, NEPROSEČAN, NERUŽAN, NEVISOK i sl. Ako bi neko hteo da kaže to u rečenici rekao bi NIJE SAGLEDAN.

1 za
9 protiv
Supervizor
2011-03-24
???

Supervizor napisa...

Kalipso napisa...

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

... jer nije prava reč. Ne možete samo staviti NE ispred prideva i očekivati da je ispravna reč. Isto kao što ne bi priznali: NELEP, NEPROSEČAN, NERUŽAN, NEVISOK i sl. Ako bi neko hteo da kaže to u rečenici rekao bi NIJE SAGLEDAN.

...

Supervizor je u pravu da se od reči koje je on naveo dodavanjem NE ne dobijaju pravilni pridevi. Ali, to nije slučaj sa svim pridevima. U našem jeziku postoje pridevi koji se grade dodavanjem rečce NE, kao što su NEOČEKIVANO, NEPREGLEDNO, NEIZNUDJENO(u tenisu se ne kaže GREŠKA KOJA NIJE IZNUĐENA, već NEIZNUĐENA GREŠKA), itd. To je slučaj i sa pridevom SAGLEDAN od kojeg se pravilno gradi pridev NESAGLEDAN. Dakle NESAGLEDAN jeste pravilna reč!

10 za
1 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2011-03-24
???

Supervizor napisa...

Kalipso napisa...

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

... jer nije prava reč. Ne možete samo staviti NE ispred prideva i očekivati da je ispravna reč. Isto kao što ne bi priznali: NELEP, NEPROSEČAN, NERUŽAN, NEVISOK i sl. Ako bi neko hteo da kaže to u rečenici rekao bi NIJE SAGLEDAN.

... Pridev NESAGLEDAN je ispravna reč. Evo dokaza (http://scindeks.nb.rs/article.aspx?artid=0352-57249901025I):

 

Zbornik Matice srpske za filologiju i lingvistiku
1999, vol. 42, br. 1, str. 25-29
jezik rada: srpski
članak
Iz problematike modalnih rečeničnih značenja
 
Sažetak
Autorka skreće pažnju na jedan dosad nesagledan fenomen srpskoga jezika koji ima odgovarajućih paralela i na drugim stranama
5 za
0 protiv
lunali
2011-03-24
???

Supervizor - izgleda da nisi u pravu... NEUPRAVAN si enlightened

4 za
0 protiv
Dakinsljam
2011-03-24
???

Ovo je citat kritike za neki film:

"Ovde na par mesta odlazi u patetiku, mada umereno, a i taj svet ostaje nedorecen i nesagledan u potpunosti."

Prema tome, moj izmišljeni pridev se uveliko koristi u srpskom jeziku.

6 za
0 protiv
Kalipso
2011-03-24
???

Supervizoru!

Uz'o si mi nepravedno 30 poena.

Da znaš da ću te reći Milki Canić.

4 za
0 protiv
Kalipso
2011-03-24
???

U redu, reč NESAGLEDAN je ispravna. Međutim ima još jedan problem,sistem kaže da niste napisali rečenicu za ovu reč i izgleda da je zbog toga dodeljena nula pre no što je uopšte ušla reč u proveru. Tako da morate ponovo odigrati igru, pa Vi sastavite ponovo NESAGLEDAN, biće priznato.

2 za
0 protiv
Supervizor
2011-03-24
???

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

Supervizor napisa...

Kalipso napisa...

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

... jer nije prava reč. Ne možete samo staviti NE ispred prideva i očekivati da je ispravna reč. Isto kao što ne bi priznali: NELEP, NEPROSEČAN, NERUŽAN, NEVISOK i sl. Ako bi neko hteo da kaže to u rečenici rekao bi NIJE SAGLEDAN.

...

U našem jeziku postoje pridevi koji se grade dodavanjem rečce NE, kao što su NEOČEKIVANO, NEPREGLEDNO, NEIZNUDJENO!

... to su prilozi (osim ako ne stoje uz imenice srednjeg roda onda bi bili pridevi ali se to retko koristi)

1 za
0 protiv
onshort
2011-03-24
???

onshort napisa...

... to su prilozi (osim ako ne stoje uz imenice srednjeg roda onda bi bili pridevi ali se to retko koristi)

...kad smo već kod toga, pitanje za supervizora - da li se prilozi priznaju? I to je vrsta reči, doduše nepromenjivih, logično mi deluje da bi i oni mogli da budu rešenja.

1 za
0 protiv
Kalimist
2011-03-24
???

onshort napisa...

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

Supervizor napisa...

Kalipso napisa...

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

... jer nije prava reč. Ne možete samo staviti NE ispred prideva i očekivati da je ispravna reč. Isto kao što ne bi priznali: NELEP, NEPROSEČAN, NERUŽAN, NEVISOK i sl. Ako bi neko hteo da kaže to u rečenici rekao bi NIJE SAGLEDAN.

...

U našem jeziku postoje pridevi koji se grade dodavanjem rečce NE, kao što su NEOČEKIVANO, NEPREGLEDNO, NEIZNUDJENO!

... to su prilozi (osim ako ne stoje uz imenice srednjeg roda onda bi bili pridevi ali se to retko koristi)

...

Ja sam dao primer: NEIZNUĐENA GREŠKA. Tu je neiznuđena pridev, a ne prilog, a stoji uz imenicu ženskog roda.

2 za
0 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2011-03-24
???

Kalimist napisa...

onshort napisa...

... to su prilozi (osim ako ne stoje uz imenice srednjeg roda onda bi bili pridevi ali se to retko koristi)

...kad smo već kod toga, pitanje za supervizora - da li se prilozi priznaju?

... da. Priznaje se sve što je jedna reč i može da se nađe u nekoj ispravnoj rečenici.

1 za
0 protiv
Supervizor
2011-03-24
???

Supervizor napisa...

Kalimist napisa...

onshort napisa...

... to su prilozi (osim ako ne stoje uz imenice srednjeg roda onda bi bili pridevi ali se to retko koristi)

...kad smo već kod toga, pitanje za supervizora - da li se prilozi priznaju?

... da. Priznaje se sve što je jedna reč i može da se nađe u nekoj ispravnoj rečenici.

...

Znači priznaju se i vlastite imenice!

1 za
0 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2011-03-24
???

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

onshort napisa...

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

Supervizor napisa...

Kalipso napisa...

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

... jer nije prava reč. Ne možete samo staviti NE ispred prideva i očekivati da je ispravna reč. Isto kao što ne bi priznali: NELEP, NEPROSEČAN, NERUŽAN, NEVISOK i sl. Ako bi neko hteo da kaže to u rečenici rekao bi NIJE SAGLEDAN.

...

U našem jeziku postoje pridevi koji se grade dodavanjem rečce NE, kao što su NEOČEKIVANO, NEPREGLEDNO, NEIZNUDJENO!

... to su prilozi (osim ako ne stoje uz imenice srednjeg roda onda bi bili pridevi ali se to retko koristi)

...

Ja sam dao primer: NEIZNUĐENA GREŠKA. Tu je neiznuđena pridev, a ne prilog, a stoji uz imenicu ženskog roda.

...

neocekivano je prilog

0 za
2 protiv
onshort
2011-03-24
???

onshort napisa...

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

onshort napisa...

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

Supervizor napisa...

Kalipso napisa...

24.3. sam sastavila reč NESAGLEDAN. Zašto mi je niste priznali?

... jer nije prava reč. Ne možete samo staviti NE ispred prideva i očekivati da je ispravna reč. Isto kao što ne bi priznali: NELEP, NEPROSEČAN, NERUŽAN, NEVISOK i sl. Ako bi neko hteo da kaže to u rečenici rekao bi NIJE SAGLEDAN.

...

U našem jeziku postoje pridevi koji se grade dodavanjem rečce NE, kao što su NEOČEKIVANO, NEPREGLEDNO, NEIZNUDJENO!

... to su prilozi (osim ako ne stoje uz imenice srednjeg roda onda bi bili pridevi ali se to retko koristi)

...

Ja sam dao primer: NEIZNUĐENA GREŠKA. Tu je neiznuđena pridev, a ne prilog, a stoji uz imenicu ženskog roda.

...

neocekivano je prilog

... Sam si rekao da su prilozi u srednjem rodu. Ali ta reč može biti i u ženskom i muškom rodu.

Neočekivana greška, neočekivan gost...

2 za
1 protiv
.
2011-03-24
???

Tako da je to pridev.

1 za
1 protiv
.
2011-03-24
???

Stefi 00 napisa...

... Sam si rekao da su prilozi u srednjem rodu. Ali ta reč može biti i u ženskom i muškom rodu.

Neočekivana greška, neočekivan gost...

...prilozi NEMAJU rod, radi se o nepromenljivim rečima. Razlika između njih i prideva ( izuzev klasifikacije - promenljive/nepromenljive reči ) je što prilozi bliže opisuju radnju, odnosno glagole, a pridevi imenice. Na primer, u sintagmi "neočekivano je pao na treće mesto" reč "neočekivano" je prilog. U "pao je na neočekivano treće mesto" ista reč je pridev ( srednjeg roda ).

6 za
0 protiv
Kalimist
2011-03-24
???

Стефан 2000 napisa...

Tako da je to pridev.

...

napisao sam slicno kao i Kalimist neocekivano je i prilog i pridev samo sto se cesce ovakav oblik reci upotrebljava kao prilog

2 za
0 protiv
onshort
2011-03-24
???

Da, ali u slagalici se mora priznati iako je prilog

1 za
0 protiv
BODA TAJSON, DOŽIVOTNA
2011-03-24
???

 

BODA TAJSON, DOZIVOTNA napisa...

Supervizor napisa...

... da. Priznaje se sve što je jedna reč i može da se nađe u nekoj ispravnoj rečenici.

...Znači priznaju se i vlastite imenice!

... pa, sad, tu imamo najveći problem. Po meni, ne bi trebalo da se priznaju, jer se onda jave takmičari i kažu "UGANTAMUNGA je afričko ime koje se koristi u Sudanu", i ajde sad ti dokaži da nije. 

Pitate se verovatno u čemu je onda problem, ne priznaje se i tačka. Problem je što u rečniku koji smo prikupili ima nekih vlastitih imenica i onda sistem automatski priznaje te reči bez ikakve intervencije sa moje strane i onda takmičari zaključe da se ipak priznaju i tu nastaje haos. Nemam pojma kako rešiti ovaj problem.

4 za
0 protiv
Supervizor
2011-03-24
???

Predlažem da iz baze selektuju sve reči koje počinju velikim slovom (tako bi pravilno trebalo da se pišu vlastite imenice).

Ako je rezultat zadovoljavajući - uklonite te reči.

Problem može biti ako je celokupan rečnik u UPPERCASE-u ili lowcase-u.

2 za
0 protiv
Fellow
2011-03-24
???

Moje lično (skromno) mišljenje je da ne bi trebalo uzimati u obzir vlastite imenice. Kao prvo, vrlo teško je dokaziva njihova ispravnost (kao što je prethodno već izneto), a kao drugo mislim (doduše, pošto nisam baš fan "Slagalice"  - priznajem, grešan -), da takvo pravilo važi i u pravom kvizu.

4 za
0 protiv
Čika Paja
2011-03-24
???

Čika Pajo, vlastite imenice se ne priznaju u kvizu na TV-u.

Ja mislim da ne bi trebalo ni da se priznaju jer lako se može desiti da neko izmisli reč i da objašnjenje da je to neki pojam...

 

EDIT:

Tek sad videh dobar primer:

 

Supervizor napisa...

... jer se onda jave takmičari i kažu "UGANTAMUNGA je afričko ime koje se koristi u Sudanu", i ajde sad ti dokaži da nije. 
1 za
1 protiv
Fellow
2011-03-24
???

Fellow napisa...

Čika Pajo, vlastite imenice se ne priznaju u kvizu na TV-u.

 

 

Pa to sam i kazao!

2 za
1 protiv
Čika Paja
2011-03-24
???

Čika Paja napisa...

Fellow napisa...

Čika Pajo, vlastite imenice se ne priznaju u kvizu na TV-u.

 

 

Pa to sam i kazao!

...

Hahaha, a ja se raspisao blush

Tek sad vidim da se obojica slažemo.

Verovatno me povuklo to što ne pratite slagalicu pa sam pretpostavio da ne znate za to pravilo.

1 za
1 protiv
Fellow
2011-03-24
???

Ne pratim baš redovno, kao i što ne igram baš sve igre na ovom sajtu i ne uvek redovno, ali toliko sam ipak u tokusmiley.

2 za
1 protiv
Čika Paja
2011-03-24
???

Šta mislite o reči ˝bleskovitost˝? Ako postoje bleskovi, onda nešto može biti bleskovito, i to stanje se naziva bleskovitost.Analogno lekovi - lekovito - lekovitost. Reč možda jeste malo nezgrapna, ali verovatno nije neispravna. Možda ljepše zvuči u ijekavskoj varijanti - bljeskovitost?

 

2 za
2 protiv
lascaux
2011-08-28
???

Ukucao sam reč PLOMBIRATI a nije mi priznata uz objašnjenje da sam već video rešenje. Šta to znači? 

3 za
0 protiv
tropot
2011-09-18
???

tropot napisa...

Ukucao sam reč PLOMBIRATI a nije mi priznata uz objašnjenje da sam već video rešenje. Šta to znači? 

... poruka da je već viđeno rešenje znači da je server poslao svoju reč Vašem računaru. Ovo je ubačeno jer su neki igrači pokušali da prevare sistem tako što sačekaju da vide reč računara i onda pokušaju da osveže stranicu kako bi igrali igru ispočetka.

3 za
0 protiv
Supervizor
2011-09-18
???

Supervizor napisa...

tropot napisa...

Ukucao sam reč PLOMBIRATI a nije mi priznata uz objašnjenje da sam već video rešenje. Šta to znači? 

... poruka da je već viđeno rešenje znači da je server poslao svoju reč Vašem računaru. Ovo je ubačeno jer su neki igrači pokušali da prevare sistem tako što sačekaju da vide reč računara i onda pokušaju da osveže stranicu kako bi igrali igru ispočetka.

...

ali nisam to uradio nego je internet zablokirao kada sam poslao reč. Rešenje nisam video pre slanja svog odgovora.

2 za
0 protiv
tropot
2011-09-18
???

zahvaljujem supervizoru na ispravci

2 za
0 protiv
tropot
2011-09-18
???

A ja se zahvaljujem supervizoru sto mi je prihvatio rec koja je ,odprilike, glasila " zavodc" ! Da mu nije danas rodjendan,pa resio da casti?

2 za
1 protiv
Nuredin Gebreselasije
2011-09-18
???

Nuredin Gebreselasije napisa...

A ja se zahvaljujem supervizoru sto mi je prihvatio rec koja je ,odprilike, glasila " zavodc" ! Da mu nije danas rodjendan,pa resio da casti?

... desi se ponekad da u moru reči koje se pregledaju zaluta klik na "odobri" umesto "poništi". Trudim se da nikad ne bude obrnut slučaj.

4 za
0 protiv
Supervizor
2011-09-18
???

Supervizor napisa...

Nuredin Gebreselasije napisa...

A ja se zahvaljujem supervizoru sto mi je prihvatio rec koja je ,odprilike, glasila " zavodc" ! Da mu nije danas rodjendan,pa resio da casti?

... desi se ponekad da u moru reči koje se pregledaju zaluta klik na "odobri" umesto "poništi". Trudim se da nikad ne bude obrnut slučaj.

...Hvala,u svakom slucajuwink!

1 za
1 protiv
Nuredin Gebreselasije
2011-09-18
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0109 sec.

Copyright © 2024