NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

NEPISMENA OMLADINA ("VITEZI")

...Истраживање Института за педагогију је потврдило и оно што траје годинама, али постаје све израженије, ниво језичке културе ученика изразито је низак, а комуникација лоша јер се све мање и чита и пише.

Све је очигледније да се оловка и свеска, неопходан прибор сваког ђака, користи само у школи. Код куће се виртуелно ћаска са вршњацима и тада се о правопису мало размишља. Зато је сваки повратак класичном писању, признају ђаци, све тежи.
 
Dakle DECO naučite kaže se VITEZOVI a ne VITEZI!!!!
10 za
8 protiv
Prka
2011-01-18
???

Tacno, ali je u pitanju citat pjesme, tako da tvoj prigovor ne stoji.

7 za
2 protiv
Dvorska budala
2011-01-18
???

Takodje i na ovom sajtu postoje male greske, mislim pre svega na sleng. Zapravo, desi se cesto i da rec koja ni u jednom recniku ne postoji ovde postoji. Necu da navodim mnogo primera (iovako mi svi daju negativne ocene), evo samo nekoliko: odraditi (nije knjizevna rec, cist zargon), trebala (nepravilno). Za ove viteze i vitezove nisam probao, cekam da mi padnu slova smiley

5 za
4 protiv
Dakinsljam
2011-01-18
???

Ali se ipak u pravilnom srpskom jeziku mogu naci i oblici reci koji ne zvuce pravilno, npr. vec dobro poznati dativ od imenice zurka je zurki, mnozina imenice patak je dublet - paci i patkovi, od imenice mis isto dublet - misi i misevi, a od kutak - kuci.

5 za
0 protiv
imagine
2011-01-18
???

Za zurku sam mislio da je dublet zurki-zurci, a za miseve-mise zaista nisam imao pojma!!! Izgubio bih silne pare da sam se kladio s nekim smiley

5 za
0 protiv
Dakinsljam
2011-01-18
???

Dakinsljam napisa...

Takodje i na ovom sajtu postoje male greske, mislim pre svega na sleng. Zapravo, desi se cesto i da rec koja ni u jednom recniku ne postoji ovde postoji. Necu da navodim mnogo primera (iovako mi svi daju negativne ocene), evo samo nekoliko: odraditi (nije knjizevna rec, cist zargon), trebala (nepravilno). Za ove viteze i vitezove nisam probao, cekam da mi padnu slova smiley

...Ne znam zasto su protiv, kad pises ono sto je tacno.

5 za
0 protiv
maki9
2011-01-28
???

maki9 napisa...

Dakinsljam napisa...

Takodje i na ovom sajtu postoje male greske, mislim pre svega na sleng. Zapravo, desi se cesto i da rec koja ni u jednom recniku ne postoji ovde postoji. Necu da navodim mnogo primera (iovako mi svi daju negativne ocene), evo samo nekoliko: odraditi (nije knjizevna rec, cist zargon), trebala (nepravilno). Za ove viteze i vitezove nisam probao, cekam da mi padnu slova smiley

...Ne znam zasto su protiv, kad pises ono sto je tacno.

...Ja te razumem u potpunosti: izgleda da postoje takmičari koji su a priori protiv onog što neko napiše pa makar bilo i tačno.Uglavnom se slažu sa onim što Supervizor kaže (mada stoji da je on u većini slučajeva  u pravu) i u retkim slučajevima kad  nije sigurno da je  tačno to  što je On rekao. Evo, za ovaj moj komentar ću imati najmanje 4 glasa protiv jer će se neki prepoznati (ili će glasati protiv iz inata). Takvi smo mi Srbi. Ja ne obraćam mnogo pažnju na sve to. Kažem svoje mišljenje, bez namere da ikoga od takmičara bilo čim vređam ili osuđujem za bilo šta. Svako ima pravo na svoje mišljenje. Valjda smo to naučili posle svih prethodnih godina (da ne pominjem politiku i imena).

4 za
2 protiv
Radomir-ue
2011-01-28
???

rrak-ue napisa...

Ja te razumem u potpunosti: izgleda da postoje takmičari koji su a priori protiv onog što neko napiše pa makar bilo i tačno.Uglavnom se slažu sa onim što Supervizor kaže (mada stoji da je on u većini slučajeva  u pravu) i u retkim slučajevima kad  nije sigurno da je  tačno to  što je On rekao....

E bas to, potpuno si u pravu!!! Imam utisak da se pojedini takmicari, i to oni visokokotirani šlihtaju supervizoru, bez ikakve rezerve! Ja znam odakle meni loša reputacija - kada sam pre oko mesec dana nešto ozbiljno zamerio bas njemu. Bio sam iznenadjen tolikim brojem negativnih glasova kada je bilo evidentno da sam u pravu. Shvatio sam da ima negde oko 7-8 ljudi koji konstantno idu niz dlaku Supervizoru. I ovo sto kazes je tacno - u vecini slucajeva On jeste u pravu. Izbegao sam politiku, jer to nema kraja smiley

6 za
1 protiv
Dakinsljam
2011-01-29
???

PS: Jedino što ne znam je koji su to takmičari ( nisam siguran da to što a priori glasaju protiv, ima veze sa brojem poena)

4 za
0 protiv
Radomir-ue
2011-01-29
???

@dakinsljam:

Samo jedna mala ispravka, sto se tice trebala - glagol trebati ima i pravilnu i nepravilnu konjugaciju, naime kada iza glagola trebati ide neki drugi glagol u odredjenom vremenu onda je gl. trebati bezlican npr. Ja treba da idem kod lekara. Tada ima samo 3 lice jednine.  Medjutim kada iza glagola trebati ide pravi objekat onda se on menja po licima npr. Ja trebam pomoc. Samim tim u proslom vremenu  Ja sam trebala pomoc. 

Mada je ovakva upotreba glagola trebati retka za srpski jezik ( vrlo cesto se cuje u hrvatskom ) ipak je pravilna.

5 za
2 protiv
imagine
2011-01-29
???

U pravu si i nisi u pravu! Bas kao i ja. Zapravo, nije mi palo na pamet da moze i hrvatski! U srpskom nema ni govora da se menja po licima, ima samo 2 oblika: treba i trebalo!!!

3 za
5 protiv
Dakinsljam
2011-01-29
???

Iako se lican oblik cesce koristi u hrvatskom sto posto je sigurno da u srpskom jeziku moze da ima i licni i bezlicni oblik. Objasnjenje je dato gore.

4 za
3 protiv
imagine
2011-01-29
???

C, NE!!!

Necu vise da produbljujem temu, jednostavno nije tako! Ne znam otkud ti to?!

2 za
2 protiv
Dakinsljam
2011-01-29
???

Makar Chudra napisa...

...Истраживање Института за педагогију је потврдило и оно што траје годинама, али постаје све израженије, ниво језичке културе ученика изразито је низак, а комуникација лоша јер се све мање и чита и пише.

Све је очигледније да се оловка и свеска, неопходан прибор сваког ђака, користи само у школи. Код куће се виртуелно ћаска са вршњацима и тада се о правопису мало размишља. Зато је сваки повратак класичном писању, признају ђаци, све тежи.
 
Dakle DECO naučite kaže se VITEZOVI a ne VITEZI!!!!

... a ti PRKO sto KRADES ime?

2 za
2 protiv
.
2011-01-29
???

Recimo iz gramatike srpskog jezika, cini mi se da je Ljubomir Popovic autor ( Popovic ili Popadic, nisam sigurna ) i recimo da sam sa Filoloskog, ne bas sa srpskog jezika ali kao sto moramo da ovladamo stranim jezikom tako moramo i maternjim.

2 za
1 protiv
imagine
2011-01-29
???

imagine napisa...

Recimo iz gramatike srpskog jezika, cini mi se da je Ljubomir Popovic autor ( Popovic ili Popadic, nisam sigurna ) i recimo da sam sa Filoloskog, ne bas sa srpskog jezika ali kao sto moramo da ovladamo stranim jezikom tako moramo i maternjim.

Popovic je u pitanju i kod njega u knjizi nema toga, samo glasovnih promena i dijalekata. Međutim nisam bio lenj i pogledao sam Klajnovu knjigu i po njoj si ti u pravu! To definitivno nije ono sto su mene ucili, ali OK, kontam - promenilo se nesto. Dugujem ti izvinjenje. Eto uzeo sam los primer, ali imam jos mnogo primera da se priznaju reci koje su nepravilne. Nek proba neko sa ovim vitezovima i vitezima, ako mu padnu slova. Ja za te probe koristim proslogodisnje igre :)

3 za
0 protiv
Dakinsljam
2011-01-30
???

Dakinsljam napisa...

Nek proba neko sa ovim vitezovima i vitezima, ako mu padnu slova. Ja za te probe koristim proslogodisnje igre :)

...Mislim da niste potpuno obratili paznju na napisano o vitezovima. Rijec nije bila nigdje u ranijim slagalicama ili u odgovorima. Doticni je postavio temu da bi potcijenio vodeceg na listi za ovaj mjesec (iako autor teme nosi isto ime kao i vodeci, to nije on) i jos jednom izazvao lavinu odgovora. Kao sto mu je i odgovoreno na pocetku:

Bacago napisa...

Tacno, ali je u pitanju citat pjesme, tako da tvoj prigovor ne stoji.

...Ako vec treba da prosirim:" Kukavice kukaju, vitezi se bore, a deca izmisljaju fazone i fore", autor je Ljubivoje Rsumovic (vjerovatno je i on nepismen po autoru teme).

Inace, tema o gramatici ili pravilnom izrazavanju je odlicna i drago mi je da vidim da su tu dva znalca koja mogu da ukazu na  nedoumice i/ili nepravilnosti. Pozdrav za oboje.

5 za
1 protiv
Dvorska budala
2011-01-30
???

Cudno mi je za Popovicevu gramatiku, u mojoj bas ima svega, i stilskih figura i deklinacija bas je kompletna. A sto se tice Klajna - sta da kazem sem da budem beskrajno zahvalna sto mi je predavao.

2 za
0 protiv
imagine
2011-01-30
???

imagine napisa...

Cudno mi je za Popovicevu gramatiku, u mojoj bas ima svega, i stilskih figura i deklinacija bas je kompletna. A sto se tice Klajna - sta da kazem sem da budem beskrajno zahvalna sto mi je predavao.

Moja je izdanje iz 92. godine. Stanojcic-Popovic.

Bacago napisa...


Inace, tema o gramatici ili pravilnom izrazavanju je odlicna i drago mi je da vidim da su tu dva znalca koja mogu da ukazu na  nedoumice i/ili nepravilnosti. Pozdrav za oboje.

Da, ja sam razumeo onako kako sam hteo, a ne onako kako je zamisljeno smiley U svakom slucaju izgleda da je ispalo bolje nego sto je predvidjeno.

4 za
0 protiv
Dakinsljam
2011-01-30
???

Mozda moja primedba ne pripada ovoj temi, ali...

Danasnje pitanje u delu "Ko zna, zna" - Cija je manifestacija "Druzijanca?" Naime, manifestacija vojvodjanskih Bunjevaca se zove Duzijanca, bez slova R. Moguce je da je po sredi slovna greska, koja se svakome moze dogoditi, ali eto, nisam mogao da odolim.

Srdacan pozdrav!

6 za
0 protiv
Milos Djordjevic
2011-01-31
???

Milos Djordjevic napisa...

Danasnje pitanje u delu "Ko zna, zna" - Cija je manifestacija "Druzijanca?" Naime, manifestacija vojvodjanskih Bunjevaca se zove Duzijanca, bez slova R. Moguce je da je po sredi slovna greska, koja se svakome moze dogoditi, ali eto, nisam mogao da odolim.

... ispravljeno. Bilo bi još brže da ste odmah poslali primedbu posle odigrane igre.

4 za
0 protiv
Supervizor
2011-01-31
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0136 sec.

Copyright © 2024